Isıtma ve Soğutma

Isıtma soğutma sistemleri binaların sıcaklığını/soğukluğunu istenilen düzeyde tutmak için içerden dışarı ya da dışardan içeri ısı kaybını önlemek için kurulan sistemlerdir. Binalarda kullanılan ısıtma soğutma sistemlerinin kalitesi enerji tasarrufu açısından da önemlidir. Binalarda kullanılan ısıtma soğutma sistemleri kurulurken yakıt giderleri, çevreye duyarlı olması göz önünde bulundurulmalıdır.  Eray Grup olarak ısıtma soğutma sistemlerinde gelişen teknoloji doğrultusunda yüksek kaliteyi ve enerji verimliliğini bir arada sunuyoruz.

Isıtma Soğutma Sistemleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Teknolojinin her gün gelişmesiyle birlikte ısıtma soğutma sistemleri de binaların en önemli ihtiyaçlarından birine dönüşmüştür. Bunun yanı sıra ortamın havasının kalitesinin sağlanması da gerekir.

Isıtma sistemleri binalarda, fabrikalarda, kafe ve restoranlarda, yüzme havuzu, otel gibi birçok yaşam alanlarında kullanılır.  Soğutma sistemleri ise gıda ve ilaç depolarında kullanıldığı gibi morg, buz pisti gibi alanlarda da tercih edilir.

En çok Tercih Edilen Isıtma Sistemleri

Yaşam alanlarımızın, soğuk havalarda uygun sıcaklıkta olması yaşadığımız yerden aldığımız keyfi arttıran bir faktördür.  Evlerde ya da herhangi bir mekân da kullanılan ısıtma sistemleri çalışma şekilleri ve yapılarına göre farklı seçeneklerden oluşur. Bir bina da birçok ısıtma sistemi tercih edilebilir. Tercih yaparken uzun vadede düşünmek gerekir. İlk maliyet ile birlikte kullanım sırasında yapılacak masraflar, teknik bakımlar gibi konularda işin içine katılmalıdır. Bir ısıtma sistemine ihtiyacınız varsa ve hangisini seçeceğinizi bilmiyorsanız sizin için hazırladığımız yazımızdan faydalanabilirsiniz.

- Merkezi Sistem Kalorifer Kazanları

Adından da anlaşılacağı üzere bir merkeze kurulan bir kalorifer kazanı ile binaların tüm bölümlerinin ısıtılmasıdır. Merkezi ısıtma sistemi olan kalorifer kazanı genelde kömür gibi maliyeti düşük kalorisi yüksek yakıtlarla çalışır. Çalışma prensibi olarak yakılan yakıt tüpüler sistem ile suyu ısıtır, su borularla dolaşarak her tarafı ısıtır. Kalorifer kazanları manuel ve otomatik olarak iki türlü de olabilir. Bu kazanlar ilave ek donanımla istenildiği zaman sıvı ya da gaz yakıtı ile çalışan bir kazana dönüştürülebilir.

merkezi kalorifer sistemleri ankara merkezi kazan kalorifer ısıtma sistemleri ankara eray grup

Ev villa tadilat ve dekorasyon firması olan Eray Grup olarak ısıtma sogutma sistemleri hizmetininde tercih edebileceğiniz Merkezi sistem kalorifer sistemleri ürünleri hakkında detaylı bilgi almak için  eraygrup.com/merkezi-sistem-kalorifer-kazanlari adresinden inceleyebilirsiniz.

- Radyatörlü Isıtma Sistemleri

Isıtma sistemlerinden biri olarak tercin edilen bu sistem de kazanda ısıtılan su 90 derece gibi bir sıcaklıkta borularla radyatörlere taşınır. Binaların bölümlerine yerleştirilen radyatörler ile sıcaklık sağlanır. Odaya sıcaklığını veren su soğuyarak tekrar kazana geri döner. Suyun dolaşımı bu şekilde devam eder. Suyun sıcaklığı istenilen seviyede ayarlanabildiği için düşük sıcaklık da tercih edilebildiği gibi enerji tasarrufu sağlar.

radyatörlü ısıtma sistemleri eray grup ankara radyotörlü ısıtma sistemleri

Isıtma sogutma sistemlerinde kullanılan Radyotörlü ısıtma sistemleri ürünlerini www.eraygrup.com/urunlerimiz/radyatorlu-isitma-sistemleri adresinden inceleyebilirsiniz.

- Kaskad Merkezi Isıtma Sistemleri

Bu ısıtma sisteminde ısı elde etmek içi bir kazan yerine birkaç kombi birbirine bağlanır. Bu sistem de doğalgaz kullanılır. Binanın büyüklüğüne göre kullanılacak kombi sayısı belirlenir. Tüm kombiler bir beyne bağlanarak çalışır. Önce ilk kombi çalışır ve suyu istenilen sıcaklığa çıkarmaya çalışır. Su yeteri kadar ısınmazsa ikinci kombi devreye girer. Böylece doğalgazdan tasarruf sağlanır. Bu ısıtma sistemin avantajlarından biri istenilen sıcaklığa kısa sürede ulaşılmasıdır. Ayrıca sistemde birden çok kombi olduğu için biri bozulduğunda diğeri devreye girer.

kaskad merkezi ısıtma sistemleri eray grup ankara kaskad merkezi ısıtma sistemleri ankara

Ev villa tadilat ve dekorasyon firması olan Eray Grup olarak ısıtma sogutma sistemleri hizmetininde tercih edebileceğiz Kaskad merkezi ısıtma ürünlerini https://www.eraygrup.com/urunlerimiz/kaskad-merkezi-sistem adresinden inceleyebilirsiniz.

 -Yerden Isıtma Sistemleri

Isıtma sistemleri arasında son yıllarda ön plana çıkan sistemlerinden biri de yerden ısıtma sistemleridir. Bu ısıtma sisteminin maliyeti az, bakımı da kolaydır. Yerden ısıtma sistemi, konutların özel tekniklerle tabandan ısıtılmasıdır.  Tabanı ısıtmak için iki yöntem kullanılır.

İlkinde tabana döşenen borularla sıcak su döndürülerek ısıtma sağlanır. Diğer yöntem de ise tabana döşenen rezidans kabloları ile elektrikle ısıtma sağlanır. Yerden ısıtma sistemlerinde ortalıkta radyatörler olmadığı için görsel olarak da güzel bir görüntü sunar.  Her iki sistem de de ısı eşit dağılır,  ayrıca yerden ısıtma sistemlerinde enerji verimliliği esastır. Dünyada ki enerji kaynaklarının gitgide azaldığını düşünürsek bu önemli bir özelliktir.

yerden ısıtma sistemleri eray grup ankara ev villa tadilat dekorasyon firmasıyerden ısıtma sistemleri ankara

Ev villa tadilat ve dekorasyonunda tercih edebileceğiniz yerden ısıtma sistemleri ürünlerini https://www.eraygrup.com/yerden-isitma-sistemleri adresinden inceleyebilirsiniz.

Soğutma Sistemleri Çeşitleri

-Endüstriyel Soğutma

Tarımsal ya da hayvansal birçok ticari ürünün soğutulması ve nemlendirilmesini sağlayan sistemler endüstriyel soğutma sistemleridir. Ürünlerin uzun süre tazeliğini koruması, depolamadan kaynaklanan ürün bozulmalarını en aza indirmek için endüstriyel soğutma sistemleri büyük önem taşır.

-Vrf Soğutma Sistemleri

Soğutma sistemleri arasında sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri de Vrf soğutma sistemleridir. Vrf soğutma sistemi daha çok marketler, alış veriş merkezleri, restoranlar, hastaneler gibi büyük ticari kurumlarda tercih edilir. Bir dış ünitenin birden fazla iç üniteyi kontrol ettiği sistemlerdir. Su ve hava soğutmalı olarak ikiye ayrılır. Her iki durumda da sessiz ve yüksek verimli bir soğutma sağlar. Soğutma sağlarken aynı zamanda havalandırmayı da sağlar. Böylece işlem maliyeti de azalmış olur.

Isıtma soğutma sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak için Eray Grup ile eraygrup.com/iletisim adresinden hemen iletişime geçebilirsiniz.