Fayans Seramik Kaplama Uygulamaları Ankara

Fayanslar çoğunlukla evlerde banyo, tuvalet, koridor, mutfak ve balkon yüzeylerine uygulanan duvar ve kaplama malzemesi olarak da tanımlayabiliriz. Fayans ve seramikler, kolay temizlenebilir olmasından dolayı, kullanım yerleri oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Fayans kaplaması yapılacak yüzeylere bir takım işlemlerin sonucunda döşeme işlemi yapılır. Süpürgeliklerin üstünden başlayarak, kalınlığı ölçüsüne uygun bir boşluk bırakılır ve kaplama uygulamasına başlanır. Müşterilemizin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda farklı yollarla da kaplama imkanı da vardır.

Teknolojinin ilerlemesiyle biçok farklı doku ve desenlerde imal edilen seramik ve fayanslar, bir çok çeşit ve natifte üretilebilmektedir. Ev dekorasyonuna uygun olarak desen, doku ve renk seçenekleri hayli çoktur.

Seramik, Karo Ve Fayansın Özellikleri Nelerdir?

 • Seramikler kadar çeşitli olmayan fayans modelleri yine de iç yapı dekorasyonun vazgeçilmez malzemerindendir. Çünkü, fayans seramiklere göre daha pürüzsüz bir yüzeye sahiptirler. Bu nedenle fayanslar duvar kaplamalarında, seramikler de zemin kaplamalarında kullanılırlar.
 • Sade ve dokulu tasarımları olabilen fayanslar döşeme yerine göre; kenara döşenen karo fayanslar ortaya döşenen karo fayanslar ve köşeye döşenen karo fayanslar olarak üç gruptadır.
 • Gerçekte mutfak fayansı, birden fazla pişirilmiş, içinde çeşitli parçalar olan ve sonrasında cila ile kapatılan seramiklerdir.
 • Fayansın su emmez yapıda olması için sır tabakası ile kaplanır. İlk pişirmeden sonra sır ile kaplanır, daha sonra ikinci pişirme yapılır ve böylelikle fayans üretilir.
 • Karo fayanslar Türk Standartları’na göre 150 x 150 x 5.5 mm ya da 150 x 50 x 5.5 mm boyutlarında kare ve dikdörtgen olarak imal edilirler.
 • Genellikle banyo, tuvalet, koridor, mutfak, balkon kaplama malzemesi olarak kullanılan fayanslar farklı farklı desenlerle süslenmiş, pişmiş levhalardır.
 • Son olarak da fayans ve seramikler evlerde aynı amaca hizmet etmek için kullanılırlar.

Fayanslar standart ölçülerde imal edildiğinden dolayı seramik kesici ve bunun yanında kesilecek bölüm için cam elması kullanılır. Kaplancak yüzeyin boyutları hesaplanarak artan bölümün bile hesaplanması dahi mümkündür. Fayansların yüzeye yerleştirilmesinde ise önce malzemenin altına ve yüzeye rahatça yapışması için fayans çimentosu kullanılır. Taraklı mala aracılığıyla çimento karışımı yüzeye iyice yayılır. Fayans çimentosuna, biraz kireç katılarak yerleştirilen parçanın daha sağlam olması sağlanır.

Fayans Seramik Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Eviniz, ofisiniz ve işyerleriniz ile ilgili bir dekorasyon değişikliği ya da komple yenileme yapmak sizler için stresli bir süreç olabilir. Seramik, Fayans tercih ederken kullanılan renk, malzeme, doku, tasarım ve kullanım ömrü ile ilgili ayrıntılar aklınıza takılabilir. Bu konuda da Firmamız Ankara Eray Grup bünyesinde çalışan uzman ekibimizin fikirlerini alabilirisiniz.

Temizleme Kolaylığı: Seramik ve fayansların tercih edilmesinin bir diğer sebebi de temizlemenin kolay olmasıdır. Kaliteli fayans seramik modelleri tercih edildiğinde bu fayanslar yağı ve kiri üzerinde hapsetmeyecektir. Bu nedenlerden dolayı seramik ve fayans çeşitlerinde tercih yaparken kalitesinden emin olmak çok önemlidir. Seçimde desen değil kalite önemlidir.

Renk Uyumu: Fayans, seramik işleri yapılacak alanın öncelikle kullanım amacını belirlemelisiniz. Mekanın boyutu ve şekli rengi belirlemede önemli bir husustur. Fayans ya da seramikle kaplanacak alanın küçük olduğunu düşünüyorsanız mekanı daha geniş gibi göstermek için daha açık tonlar kullananılabilir.  Açık tonda renkler kullandığınız mekanın bir duvarını daha koyu bir seramik, fayans modeli kullanarak evinize,iş yerinize, ofisinize derinlik katabilirsiniz. 

Ahşap Doku Seçimi: Mekanlarda, özellikle yaşanılan alanlarda ahşabın tercih edilmesi günümüzün trend dokusudur. Çok kullanılan bir mekanda doğal bir ahşap döşeme zaman içerisinde yıpranmaya sebep olabileceği gibi temizliği de çok zahmetli olacaktır. Bu noktada akşap dokulu seramikler tercih edilmektedir. Ahşap dokulu seramikler temizlik, hijyen, ve mukavemet konusunda oldukça etkin bir tasarıma sahiptir. Kütüphane, salon, ve mutfak gibi mekanlarda seçilmesinin ötesinde banyo zemin ve duvarlarına da uygulamak, gelişen teknoloji sayesinde oldukça güvenli ve dayanıklıdır. 

Doğal Taş Doku Seçimi:  Kullanılan alanda sıcak bir atmosfer yaratır. Evinizin her bölgesinde kullanılabileceği tercih edilen bu dokudaki seramik çeşitleri yansıyan ışığın daha çok parlamasına sebep olduğu için ferah bir görünüm sağlanaktadır.  Üstünde bulunan doğal geçişler dekorasyon seçimine göre farklı efektler yansıtmaktadır. Harika görünüşü sebebiyle tercih edilen doğal taş dokusunu seramik çeşitleri arasında en çok beğenilen malzemeler arasındadır. Yer döşemesini koyu renk duvarlara ise daha açık tonda bir renk seramik tercihi yapmak kullanılan alana derinlik katar. 

Mermer Doku Seçimi: Mermerin ağırlığından dolayı pek kullanılmamaktadır. Lakin mermer dokulu seramik seçimiyle tercih edilebilir. Kolay döşenebilir ve sürdürülebilir ve olmasıyla yaşam alanına doğallık ve şıklık katan bir malzemedir. Lekelere, kimyasal maddelere ve yıpranmaya oldukça dirençlidir.

Beton Doku Seçimi:  Seramik çeşitleri içerisinde var olan beton doku genel olarak soğuk ve modern görünümlü olması nedeniyle tercih edilmektedir. Bulunduğu alan doğallık katan beton dokusunun seramik tercih edilmesinin bir diğer nedeni; duvar, zemin, ofis, plaza ve ev dekorasyonunda kullanabilir olması, dayanıklılığı, bakım masrafının az olması ve kullanılan alana sadelik ve doğallık katmasıdır. Doğal ve güçlü tasarımlar için iddialı bir dokunuş gerçekleştirebileceğiniz gibi farklı renk tercihleri ile çekici mekanlar elde edebilirsiniz.  

Fayans,Seramik ve Karo Yenileme ve diğer dekorasyon uygulamalarımız;

 • Her Türlü Seramik,Fayans Karo Tadilat işlemleri
 • Komple Ev Seramik ve Fayansı Yenileme
 • Eski Fayans ve Seramikleri Kırma İşlemleri
 • Apartman Fayansı Döşeme ve Yenileme
 • Mutfak ve Banyo Fayansları Döşeme
 • Duvar ve Zemin Fayansları Satışı
 • Fayans Derz dolgu işleri
 • Fayans Tamiri
 • Seramik Kaplama
 • Kalebodur Döşeme
 • Granit Döşeme
 • Cam Mozaik Döşeme
 • Doğal Taş Döşeme
 • Teras Fayans Kaplama
 • Sıva – Şap Uygulamaları ile

ANKARA Eray Grup olarak sizlere güvenilir, hızlı, kaliteli bir şekilde hizmet sunmaktayız. Fayans seramik satışı, Seramik, fayans kaplaması, fayans kırılması, onarım yapmakla beraber aklınıza gelebilecek her türlü soru ve kaplama fiyatlandırmaları için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ankara’nın her yerine ev tadilatı ve villa dekorasyonu alanında uzman fayans döşeme ustaları ile hizmet vermekteyiz. Siz kafanızda tasarlayın biz yapalım.