Mutfak Dekorasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Mutfak Dekorasyonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
07
Temmuz
2020
Gönderen: Eray Grup Tarih: 07 Temmuz 2020

Mutfak dekorasyonu dediğimizde genellikle klasik modeller anlaşılır. Ancak zaman içinde farklı tasarımlarda göze çarpmaya başlamıştır.

Mutfak Dekorasyonu Nedir?

Günümüzde mutfak, ev yaşantısında en önemli alanı oluşturmaktadır. Aile bireyleri vakitlerinin büyük çoğunluğunu mutfakta geçirdikleri için mutfağın dekorasyonu çok önemlidir. Ailenin hayata bakış tarzına ve maddi durumuna göre mutfak tasarımları geliştirilmiştir. 

Mutfak dekorasyonunda önemli nokta, mutfağın kullanışlı ve en az maddi imkanlarla kullanıma hazır hale getirilmesidir. Mutfaklar ev ortamında en çok kullanılan alan olduğu için dekore edilmesinde ve kullanışlı hale getirilmesinde dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle mutfakta fazla ve gereksiz görülen eşyalardan arınarak bir dekorasyon yapmak gereklidir.

Günümüzde duvar panoları mutfak tasarımında kullanılan önemli bir parçayı oluşturur. Mutfak dekorasyonu dediğimizde genellikle klasik modeller anlaşılır. Ancak zaman içinde farklı tasarımlarda göze çarpmaya başlamıştır. Örneğin; Ahşap tasarımlar her eve farklı bir hava ve tarz kazandırır. Ayrıca ilginç askılıklar ve duvar kaplamalarla evimizi farklı düzenleyebiliriz.

Aydınlatmalar ve lambalar evimizin dekoratif gözükmesi için kullanabileceğimiz değişik malzemelerdir. Özellikle spot lambaları evimizin her köşesinde estetik açıdan rahatlıkla tercih edebiliriz. Evimizdeki aynaları da farklı desenlerde kullanabiliriz.

Mutfak Tasarımları

Ekonomik ve şık mutfak düzenlemek için farklı mutfak tasarımları geliştirilmiştir. Bunlar;

1-Köşe Mutfak Tasarımları

En çok tercih edilen mutfak tasarımıdır. Mutfağın bir köşesine L şeklinde dizilmiş eşyalar yerleştirilerek oluşturulur. Eşyaların ortasında boşluk oluşturularak mutfak kullanışlı hale getirilir. Yemek masası ve sandalyeler eşyaların arasında oluşturulan boşluğa konur.

2-Renkli Mutfak Tasarımları

Mutfağın içerisindeki dolap ve eşyalarda açık renkler tercih edilir ve mutfakta aynı zamanda farklı renkler kullanılarak değişik bir görüntü oluşturulur. Bu tasarım oldukça modern bir uygulamadır. Daha çok genç bireylerin tercih ettiği bir tasarımdır. Renklerden daha çok kırmızı, mavi, beyaz ve turuncu tercih edilir.

3-Ankastre Mutfak Tasarım

Bu mutfaklar son zamanlarda kullanılmaya başlanan lüks grubuna giren tasarımlardır. Bütün mutfak eşyalarının, tek bir renk grubunda yerleştirilmesidir. Buzdolabı, dondurucu, bulaşık ve çamaşır makinesi gibi eşyalar aynı renkten tercih edilir. Güzel bir görüntüsü vardır. Daha çok büyük evlerde bu tasarım kullanılmalıdır.

4-Amerikan Mutfak Tasarımı

Mutfağın ortasına, büyük bir tezgah yerleştirilmiştir. Bu tezgah yemek masası olarak da kullanılır. Mutfak alanının bazı kısımları, oturma odası olarak da kullanılır. Bu tasarım oldukça kullanışlı sportif bir mutfak meydana getirir. Amerikan mutfak tasarımı küçük evlerde daha çok tercih edilir. Aynı zamanda yaş grubu olarak gençlerin tercih ettiği bir modeldir.

5-Ada Mutfak Tasarımı

Mutfağın orta yerinin bir ada gibi kullanıldığı bir tasarımdır. Mutfağın ortasında, çekmeceli dolap, ocak, lavabo ve yemek masası tasarlanmıştır. Ada mutfak tasarımı oldukça kullanışlıdır.

6-Ahşap Mutfak Tasarımı

Ahşap mutfak tasarımı daha çok klasik mutfak tasarımı olarak değerlendirilir. Ahşap malzemeler dayanıklı olmamasına rağmen, mutfağa estetik bir görüntü getirdiği için tercih edilmektedir. Bu tasarımla mutfaklar hoş ve güzel bir görüntüye kavuşur.

Mutfaklar, klasik tasarımla, ışıltılı, nostaljik ve desenli, dikkat çekici bir görüntü oluşturur. Renk olarak, kahverengi, bej, beyaz, açık gri ve altın, bakır gibi renkler kullanılabilir.

Ahşap mutfak dolabı modellerinde detaylara dikkat edilmelidir. Klasik mutfak tasarımında, mutfağın aydınlatması, mutfağın renkleriyle uyumlu olmalıdır. Led teknolojisi de klasik tasarımlı ampullerle kullanılabilir. Mutfak aksesuarlarında metal ürünlerde kullanılabilir. Mutfağın zemin döşemesinde de klasik desenler veya tek renk kullanılabilir. Bu renklerin dekorasyonu tamamlamasına dikkat edilmelidir.

Ev villa tadilat dekorasyon ve daha bir çok alandaki hizmetlerimizi linkten inceleyebilirsiniz.